NazajDomov

četrtek, 02. oktober 2014

Najdi na Divi

"Jesen je zadnji in najočarljivejši nasmeh leta." ~William Cullen Bryant

lupus
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Diva.Si Seznam forumov -> Skrb za zdravje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

Spol: Spol:Ženska
Pridružen/-a: 18.Jul.2007 1:23
Zadnji obisk: 11.Avg.2014 7:51
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 10:44    Naslov sporočila: lupus Odgovori s citatom

Teme o lupusu še nimamo, se je pa izkazala za potrebno, zato jo odpiram, da ne bomo svinjale teme o kandidi. Očitno si imamo veliko za povedat o tem, sotrpinke Wink.
Nazaj na vrh
*chiela* ni prisoten  Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjeve bloge
Shapa
diva
diva

Pridružen/-a: 04.Jan.2006 14:30
Zadnji obisk: 19.Jun.2014 22:45

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 10:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Js zaenkrat nimam še kaj dosti za povedat. Bom pa sporočila, kaj bom izvedela na bicomu.
*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 10:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, hotla sem glede kontracepcije nekaj napisat.

Lupus imam že dobrih 10 let, ampak sem vseeno jemala tabletke ves čas - z dvema pavzama (začela po izbruhu bolezni). Ko sem še hodila na Pediatrično kliniko na preglede, me nikoli ni noben vprašal ali mi kaj rekel glede KT, to so mi zatežili šele letos spomladi v Bolnici Petra Držaja. Kljub prepričanju revmatologov v omenjeni bolnici, lahko zase rečem, da hormonska kontracepcija na mojo bolezen nikoli ni vplivala, ker se mi je vmes bolezen celo izboljšala in je mirovala. Najbolj negativno je name vplival stres.
Trenutno tabletk vseeno ne jemljem, ker so mi pred pol leta na UZ ledvic slučajno odkrili 2 hemangioma na jetrih (itak ne vejo točno, od česa je, sam...kaj čem), ki sta v teku preiskave (zdaj se moram na MR naročit crying in me je že zdaj strah tistega tunela).
Na strani jupsline.net sem našla dva članka, v katerih piše, da so delali raziskave v zvezi s povezavo KT&lupus in so ugotovili, da je praktično ni in da jemanje KT ne vpliva na zagon lupusa.

Za sir sem pa tudi jaz že slišala, da ni dober za bolnike z revmatskimi obolenji in da mnogim poslabša stanje (predvsem na sklepih).

Nazadnje urejal/a *chiela* 26.Okt.2007 11:01; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
*chiela* ni prisoten  Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjeve bloge
*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

American College of Rheumatology | 23. oktober 2004
ACR 2004: oralna kontracepcija z estrogenom ne povzroča akutnega poslabšanja sistemskega lupusa eritematozusa

Bolnicam s sistemskim lupusom eritematozusom (SLE) razmeroma redko predpisujejo kontracepcijske tablete z estrogenom, saj naj bi bile povezane z aktiviranjem imunskega sistema in posledičnim poslabšanjem bolezni. Ameriški raziskovalci z Albert Einstein College of Medicine v New Yorku so na vsakoletnem srečanju American College of Rheumatology oktobra 2004 v San Antoniu (ZDA) predstavili rezultate raziskave Safety of Estrogen in Lupus Erythematosus National Assessment, ki to hipotezo zavračajo.

V raziskavo so zajeli 183 bolnic z SLE, ki so izpolnjevale diagnostična merila ACR iz leta 1982. Iz raziskave so izvzeli bolnice, ki so že imele vensko trombozo, in bolnice z zmerno ali zelo visokim titrom protiteles aCL ali lupusnih protikoagulacijskih protiteles. Povprečna starost bolnic je bila 30 let, pri 76 % je bil SLE ob vstopu v raziskavo neaktiven, pri 23 % pa je bila bolezen v aktivnem obdobju, vendar stabilna. Bolnice so po metodi naključnega izbora razdelili v preiskovano skupino (91 bolnic), ki je 12 štiritedenskih ciklusov prejemala kombinacijo 35 mg etinilestradiola in 0,5-1 mg noretindrona ter kontrolno skupino (92 bolnic), ki je enako obdobje prejemala placebo.

Do hudega poslabšanja bolezni je tako v preiskovani kot v kontrolni skupini prišlo pri 7 bolnicah. V 2 primerih poslabšanja bolezni v preiskovani skupini bolnici v času, ko je prišlo do poslabšanja SLE, hormonskih tablet nista jemali. Pogostost blagega in zmerno hudega poslabšanja SLE je bila v preiskovani skupini 1,41 na oseba-leto, v kontrolni skupini pa 1,40 na oseba-leto. Tudi število bolnic, pri katerih je prišlo do 3 ali več obdobij poslabšanja, je bilo v obeh skupinah enako. Skupaj so zabeležili 1 primer globoke venske tromboze v preiskovani skupini in 1 primer povrhnjega tromboflebitisa v kontrolni skupini. Raziskovalci so zato zaključili, da je uporaba kombiniranih kontracepcijskih tablet pri bolnicah z SLE varna. Opozorili pa so, da hormonska kontracepcija, ki vsebuje estrogen, ni primerna za bolnice z velikim tveganjem za vensko trombozo.

Izvlečki s kongresa American College of Rheumatology 2004 so v celoti prosto dostopni na tej spletni strani. Prispevek z naslovom Combined Oral Contraceptives (OC) Are Not Associated with an Increased Rate of Flare in SLE Patients in SELENA (izvleček 523) je bil predstavljen 18. oktobra 2004.

Vir: jupsline.net

Nazadnje urejal/a *chiela* 26.Okt.2007 11:07; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Shapa
diva
diva

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem tudi zasledila, da novejše raziskave ne kažejo več negativnega vpliva kontracepcije na lupus.

Za sir pa je tako - revmatiki bi se naj mlečnim izdelkom na splošno izogibali, da bi pa sir sam po sebi bil slab pa nisem še nikoli zasledila.

*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

The New England Journal of Medicine | 15. december 2005
Oralna kontracepcija ne poveča pojavnosti ponovnih zagonov bolezni pri bolnicah s sistemskim lupusom eritematozusom

Več raziskav je pokazalo, da imajo spolni hormoni pomemben vpliv na aktivnost sistemskega lupusa eritematozusa, znano je tudi, da je nosečnost v obdobju aktivne bolezni tvegana tako za mater kot za plod. Svetovanje glede zaščite pred nosečnostjo je zato pri bolnicah s to boleznijo zelo pomembno, uporabo oralne kontracepcije pa so doslej omejevali pomisleki, da bi utegnili kombinirani pripravki estrogena in progestina sprožiti ponovni zagon bolezni, čeprav o tem doslej ni bilo prepričljivih dokazov. Izsledki dveh neodvisnih raziskovalnih skupin, objavljeni v decembrski številki revije The New England Journal of Medicine, so te pomisleke v veliki meri ovrgli.

Mehiški raziskovalci so v sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo izpeljali randomizirano in enojno slepo raziskavo (N Engl J Med 2005; 353: 2539-49), v katero so od januarja 1996 do decembra 2002 vključili 162 žensk s sistemskim lupusom eritematozusom, opredeljenim po diagnostičnih merilih American College of Rheumatology. Njihova povprečna starost je bila približno 27 let, bolezen so jim odkrili pred povprečno 4 leti, povprečno število nosečnosti pred vstopom v raziskavo je bilo približno 1,2. Po metodi naključnega izbora so jih razporedili v skupini, ki sta za preprečevanje nosečnosti prejemali kombiniran pripravek estrogena in progestina (30 µg etinilestradiola in 150 µg levonorgestrela dnevno) oziroma pripravek progestina (30 µg levonorgestrela dnevno), in v skupino, v kateri so bolnicam vstavili znotrajmaternični vložek z bakrom. Pri vseh bolnicah so po 0, 1, 2, 3, 6, 9 in 12 mesecih sledenja ocenjevali aktivnost bolezni z indeksom SLEDAI (Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index). Izhodiščne povprečne ocene po tem indeksu so bile ob vstopu v raziskavo v razponu od 5,0 do 6,4 točk in se med skupinami niso pomenljivo razlikovale. Aktivnost bolezni je bila skozi celotno obdobje sledenja v vseh treh skupinah povprečju majhna in ustaljena, med skupinami ni bilo statistično pomenljivih razlik v spremembi ocene po SLEDAI, pojavnosti ponovnih zagonov bolezni in porabi zdravil. Srednji čas do ponovnega zagona bolezni je bil v vseh treh skupinah približno 3 mesece. V vsaki skupini bolnic, ki sta prejemali hormonski pripravek, so zabeležili po 2 primera venske tromboze, medtem ko je prišlo v skupini bolnic z znotrajmaterničnim vložkom pogosteje do hudih okužb.

V raziskavo OC-SELENA (Safety of Estrogens in Lupus Erythematosus National Assessment) pa so raziskovalci iz 15 središč v ZDA vključili 183 bolnic z neaktivnim (76 %) ali stabilnim aktivnim (24 %) sistemskim lupusom eritematozusom, opredeljenim po diagnostičnih merilih American College of Rheumatology (N Engl J Med 2005; 353: 2550-8 ). Po metodi naključnega izbora so jih razporedili v skupino, ki je prejemala oralni kontracepcijski pripravek (trifazni pripravek s 35 µg etinilestradiola in 0,5-1 mg noretindrona), in v skupino, ki je prejemala placebo. Zdravljenje je trajalo 12 ciklusov po 28 dni, aktivnost bolezni so ocenjevali po prirejenem indeksu SLEDAI ob rednih kontrolnih pregledih 1, 2, 3, 6, 9 in 12 mesecev po vstopu v raziskavo. Glavni opazovani dogodek, resen ponoven zagon bolezni, so zabeležili pri 7 od 91 bolnic (7,7 %), ki so prejemale aktivni pripravek, in pri 7 od 92 bolnic, ki so prejemale placebo. Razlika med skupinama ni bila statistično pomenljiva in je izpolnjevala v protokolu raziskave opredeljena merila, po katerih oralna hormonska kontracepcija ni bila manjvredna od placebo pripravka. Med skupinama prav tako ni bilo statistično pomenljive razlike v pojavnosti blagega do zmernega ponovnega zagona bolezni (1,40 na oseba-leto proti 1,44 na oseba-leto). Tudi v tej raziskavi so zabeležili nekaj primerov trombotičnih dogodkov, vendar se njihova pojavnost med skupinama ni pomenljivo razlikovala.

Vir: jupsline.net
Nazaj na vrh
*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shapa, sporoči, katere kontracepcijske tabletke boš dobila. Kolikor je meni znano, so brez estrogena samo mini tabletke (progesteronske), ampak ne vem, če se sploh dobijo pri nas? Surprised Lahko pa da se motim.
Jaz drugače razmišljam o možnosti Mirene (jo dajo tudi, če nisi rodila, ampak šele takrat, ko vse druge KT odpovejo). No, saj trenutno (tok tok) se mi je ciklus nekoliko normaliziral, tako da bom mogoče preživela brez KT (s tistimi par mozolji na čelu pa tudi Cool ).

Lani sem jemala antimalarik (Resochin) 9 mesecev in mi je sam ledvice uničil Arrow . No, sicer so se mi bolečine v mišicah nehale, tudi izpuščaji na goleni se mi niso več pojavili, sem pa potem imela beljakovine na vodi Neutral .
Zdaj že od konca marca jemljem imunosupresiv Sandimmun Neoral (nagravžane sive kapsule s še bolj nagravžnim vonjem, ampak vsaj pomagajo Wink). Boljše, kot da bi me spet z Medrolom futrali Shocked .
Nazaj na vrh
Shapa
diva
diva

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Js tega sploh nimam tak izraženega, da bi rabila zdravila. Niti jih ne mislim met. Imam pa tudi jaz beljakovine v vodi. Jaz imam od lupusa samo malo slabšo kožo zaenkrat. Upam, da bo s pravo prehrano in tem ostalo tako.
MaLiNa
klepetulja
klepetulja

Pridružen/-a: 08.Mar.2006 16:31
Zadnji obisk: 22.Feb.2013 14:50
Kraj: Planet Earth

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 11:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

*chiela* je napisal/a:
Lani sem jemala antimalarik (Resochin) 9 mesecev in mi je sam ledvice uničil Arrow . No, sicer so se mi bolečine v mišicah nehale, tudi izpuščaji na goleni se mi niso več pojavili, sem pa potem imela beljakovine na vodi Neutral .

Te sem tudi jaz jedla. Pa sem dobila norice, prec ko sem jih nehala jemat in zame je bil to znak, da so mi totalno imunski sistem porušle. Od takrat, kot sem že rekla, nisem pojedla niti ene tablete več. Niti aspirina, nič. In upam, da tako tudi ostane.
S prehrano se da ogromno ogromno popravit. Vsaj 80-90% če ne več. Je pa ob taki bolezni res potrebno, da se človek v roke vzame. In je bolje se odreči določeni vrste hrane, za zdravje. Res.

*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 15:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malina, kateri hrani bi se morala odpovedat? Ti si presna, če se ne motim?
Zase vem, da bi se težko prehranjevala zgolj s presno prehrano, ma kaj to - še vegetarjanka ne bi mogla bit.
No, ampak lahko mi vseeno poveš, kaj naj bi bi/nam najbolj škodilo.
In ta Resochin je en šit, prav res. Navodila v nemščini, revmatologinja itak nič ni povedala, zakaj se gre,... Še sreča, da delajo v njihovi lekarni tako prijazni in prizadevni farmacevti. Aja, h katerem revmatologu hodiš/si hodila?

Shapa, pa ni tvoja zdravnica nič komentirala beljakovin v urinu?
Praviš, nič tablet. Samo kaj pa naj pol revmatologu rečem? Ne morem se niti zlagat, da jemljem, ker mi kontrolirajo nivo ciklosporina v krvi Zamišljen . Sploh ne vem, če bi si upala brez tablet. Me je lani poleti celo telo tako bolelo, da sem zjutraj komaj iz postelje vstajala. In ko si v takem stanju, pristaneš na vse, samo da lahko normalno funkcioniraš.
Na srečo sem zdaj OK, beljakovin nimam več, proteini v krvi so na normalnem nivoju, celo hemoglobin imam vredu (ne morem verjet Very Happy ). Še te hemangiome porihtam, pa bo.
Če ne bi pa z veseljem probala kaj, kar bi zares pomagalo, da mi ne bi blo treba tega strupa žret.
Nazaj na vrh
Shapa
diva
diva

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 16:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za beljakovine so mi na bioresonančni povedali. Moja zdravnica bi rabla 1 leto da bi kaj takega opazla. To ne vejo, zakaj bi do tega prišlo.
B.B.
kraljica foruma
kraljica foruma

Pridružen/-a: 17.Okt.2005 1:36
Zadnji obisk: 13.Okt.2013 23:21

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 18:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shapa, če imaš povišano vsebnost proteina v urinu (več od dovoljene - nad 150mg dnevno), je to lahko znak za resno bolezensko stanje ledvic.

Ta bolezen se imenuje proteinuria, preišči malo zadevo, s tem se ni za hecat.
Nazaj na vrh
B.B. ni prisoten  Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjeve bloge
hrushka
čveka
čveka

Pridružen/-a: 12.Avg.2006 19:14
Zadnji obisk: 02.Jun.2011 10:10

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 20:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Proteinurija ni bolezen, ampak je eden od simptomov več različnih bolezni, definitivno pa nakazuje, da prihaja do napake v filtriranju krvi v ledvicah.

Pa brez zamere B.B. Smile
Nazaj na vrh
hrushka ni prisoten  Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
B.B.
kraljica foruma
kraljica foruma

Pridružen/-a: 17.Okt.2005 1:36
Zadnji obisk: 13.Okt.2013 23:21

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 21:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, sem se narobe izrazila..je pač simptom nekega bolezenskega stanja... Wink

Vsaka bolezen pa se nekje začne, torej ni odveč, če se pravočasno, ob prvih 'nenormalnih' pojavih, temu posveti pozornost..tako da, Shapa, preglej ledvice Smile

Proteinuria may be a sign of renal (kidney) damage.

Vir: http://en.wikipedia.org/wiki/Proteinuria

Nazadnje urejal/a B.B. 26.Okt.2007 21:34; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
B.B. ni prisoten  Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjeve bloge
*chiela*
kraljica foruma
kraljica foruma

PrispevekObjavljeno: 26.Okt.2007 21:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

^^
B.B. je napisal/a:
Ta bolezen se imenuje proteinuria, preišči malo zadevo, s tem se ni za hecat.

Cool

Ma saj ni važno, ne se kregat, punci. Bolezen ali znak, treba je zdravit, ne pa pustit, da ti beljakovine uhajajo ven tam, kjer ni treba.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Diva.Si Seznam forumov -> Skrb za zdravje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Lahko dodajaš priponke v ta forum
Lahko gledaš priponke v tem forumu

Diva.Si RSS feed teme 
Forum poganja phpBB

na vrh strani

© 2006 - 2012 Diva.si. Vse pravice pridržane | splošni pogoji | kolofon | zemljevid strani